Контакти

Пн.-Сб. 10.00-19.00
(067) 67-116-51

КАШІ В РАЦІОНІ ДОРОСЛОГО ТА ДИТИНИ

Чим корисні каші з різних круп? Чому роль каш у харчування Вашого малюка така важлива? Відповідь на ці питання доволі проста: каша – це безцінний продукт за насиченістю енергією та корисними елементами. Тут знайдемо й потрібні вуглеводи, і макроелементи для будови клітин, тут й жири, і білки рослинні, і мінеральні речовини з вітамінами - загалом, скарб, а не їжа!
Добре, всім нам зрозуміло, що каші – корисні, але чим? Спробуймо хоч частково розібратися в цьому питанні.

Вівсяна каша
Регулярне вживанні вівсянки допоможе позбутися шлунково-кишкових хвороб. Вона дає багато енергії. У ній міститься чверть добової норми клітковини, а три чверті склянки сухих геркулесових пластівців покривають добову потребу в цьому елементі. У вівсі є також фермент, який сприяє засвоєнню жиру в кишечнику. Дуже корисним є слиз з вівсянки, який утворюється при варінні. Він вимиває зі шлунка всі мікроби і токсини, обволікає слизову кишечника та шлунка. Вчені погоджуються і в тому, що вівсяна каша дуже корисна і для людей далеко не дитячого віку. Наприклад, у випадку регулярного щоденного вживання вівсяної каші в ранкові години знижується кількість поганого холестерину в крові практично на 10 відсотків, що на стані серцево-судинної системи позначається позитивним чином.
Вітаміни: Вівсянку вирізняє великий вміст біотину - вітаміну Н, активного учасника обміну холестерину, амінокислот і білків. Вітамін Н поліпшує самопочуття людини і стан шкіри.
Застереження: Фітинова кислота, яка міститься у вівсяній каші, гальмує всмоктування кальцію в кишечнику. До того ж вівсянка вимиває кальцій з кісток і не дає йому засвоюватися в кишечнику.

Рисова каша
Рис рятує при захворюваннях травлення і діареї. Рис посідає перше місце за змістом вуглеводів, в основному, крохмалю, який дуже добре засвоюється організмом. Живильні властивості рису трохи відрізняються в залежності від його виду: коричневий і пропарений рис містить більше мікроелементів, ніж білий рис. Рисова каша зміцнює нервову систему і перетворює поживні речовини в енергію. А нещодавно японські вчені з'ясували, що рис не тільки корисний для здоров'я, але і підвищує інтелект.
Вітаміни: З усіх круп рис займає перше місце за вмістом високоякісного крохмалю - 77,3% і біологічно цінного білка. Ця крупа – це важливе джерело тіаміну (В1), рибофлавіну (В2), ніацину (В3) і вітаміну В6.
Застереження: Не варто вживати рис при коліках. Крім того, у рисі міститься велика кількість вуглеводів і крохмалю, які в надлишку сприяють утворенню жиру.

Перлова каша
Хоча в перловій каші міститься набагато менше вітамінів, ніж, приміром, у вівсяній, вона сприяє поліпшенню травлення, додає сили і енергії організму. До того ж, крупа корисна при захворюваннях кишечника, що супроводжуються частими запорами. Перлову і ячну крупи отримують з подрібненого ячменю. Якщо ячна крупа більше підходить дітям від 1,5-2 років (її ступінь подрібнення вища), то перлову кашу готують малюкам, віком від 3-х років. Перлова крупа - це цілісні зерна, очищені й шліфовані. Ячна крупа не піддається шліфовці, тому клітковини в ній міститься більше. За змістом корисних речовин ці крупи близькі до пшона.
Вітаміни: Перлова крупа містить вітаміни групи В (як і всі злаки), клітковину, рослинний білок.
Застереження: Коли каша остигне, вона втрачає смак і гірше перетравлюється. Перлову кашу дієтологи не рекомендують вживати маленьким дітям.

Пшоняна каша
Якщо у вас страждає серцево-судинна система, тоді ця каша буде дуже корисною для Вас. Дієтологи радять включати пшоно в супи. Цю крупу отримують із зерен проса. Пшоно багате білком і клітковиною, а також вітамінами групи В. Пшоняна каша допомагає нормалізувати кров’яний тиск. З гарбузом особливо корисна людям з надмірною вагою, адже пшоно не перетворюється в жир, а навпаки, зв’язуючи жирові відкладення, виводить їх з організму. Цю кашу рекомендують для гіпертоніків. Однак вона важко перетравлюється при пониженій та нульовій кислотності шлунка, може спричинити печію.
Вітаміни: Містить білки, нікотинову кислоту, мідь, марганець і цинк.
Застереження: У пшоні міститься дуже велика кількість жиру, так що зерно при тривалому зберіганні може прогіркнути, тому перед варінням його необхідно ретельно промити гарячою водою або на деякий час замочити в холодній, щоб відбити неприємний присмак.

Гречана каша
У народі цю коричневу крупу називають міні-аптекою, адже вона рятує організм від інтоксикації й отруєнь. Вона виводить шкідливі токсини, знижує ризик серцево-судинних захворювань, допомагає при порушеннях обміну речовин - ожирінні, цукровому діабеті. Каша сприяє загоєнню виразок шлунково-кишкового тракту, рекомендується при захворюваннях підшлункової залози. Гречка - цінне джерело вітамінів групи В, магнію і заліза, якого у гречці міститься в 6-7 разів більше, ніж у рисовiй або, наприклад, маннiй. Крім того, вона багата цинком і міддю. Містить велику кількість рослинної клітковини (харчових волокон), яка необхідна для нормального функціонування шлунково-кишкового тракту. Будучи сорбентом, клітковина сприяє виведенню з організму шкідливих речовин. Крім того, високий вміст харчових волокон у гречці забезпечує своєчасну появу почуття насичення, що попереджає переїдання і, як наслідок, ожиріння.
Вітаміни: У середньому гречана крупа містить 14% білків, 67% крохмалю, більше 3% жирів, багата вітамінами В1, В2, В6, РР, мінеральними речовинами - фосфором, калієм, марганцем, кальцієм, залізом, магнієм.
Застереження: Каша у зовсім маленьких діток ускладнює травлення.

Кукурудзяна каша
Кукурудзяна крупа багата крохмалем і залізом, вітамінами групи В, Е, А, РР, але вміст кальцію і фосфору в ній не занадто високий. Відмінною особливістю каші з кукурудзи є її здатність гальмувати процеси бродіння в кишечнику, зменшуючи метеоризм (здуття) і коліки. Каша з кукурудзяної крупи, зазвичай, вимагає тривалого варіння, тому раніше вона рідко використовувалася в харчуванні маленьких дітей. У цій каші дуже багато мікроелементів, крохмалю, кремнію, який позитивно впливає на стан зубів. Мало фосфору, кальцію, але досить заліза і вітаміну РР. Каша містить велику кількість рослинних білків і легкозасвоюваних вуглеводів. Є й глутаміномінова кислота, що необхідна для нормальної роботи мозку, нервових клітин, а також каротин проти бродіння в кишечнику.

Манна каша
Ця каша особливо корисна для дітей, її рекомендують для підтримки організму в тонусі. Каша благотворно впливає на кістки і шлунково-кишковий тракт. Манну крупу виробляють із зерен пшениці після того, як їх очищають від верхніх шарів (висівок). Манна каша володіє високою калорійністю і добре засвоюється організмом. Саме тому манка довгий час входила до переліку основних продуктів для дитячого харчування. Проте, в даний час не рекомендують пропонувати страви з манної крупи дітям до року. У більш старшому віці бажано вживати манку в обмеженій кількості. Такі рекомендації пов'язані з тим, що манна крупа містить велику кількість рослинного білка глютену, що визначає її високоалергенні властивості.
Вітаміни: Містить речовину фітин, у складі якого - фосфор. Цей елемент зв'язує солі кальцію й не дає їм надходити в кров.
Застереження: Дітей не варто перегодовувати кашею, тому що у малюків вона знижує засвоюваність вітаміну D і заліза. До того ж вона, як і всі крупи, містить білок клейковини - глютен, який призводить до надлишку вуглеводів в організмі.

Пшеничні та житні висівки
Висівками прийнято називати залишки від помелу борошна. Цікаво, що в них міститься вся цілюща сила зерна. Висівки не тільки сприяють травленню, але й виводять з організму шкідливі важкі метали, радіонукліди і речовини. Незважаючи на свій грубий помол, вони легко засвоюються в організмі і відмінно чистять кишечник. Висівки також корисні для людей, схильних до ожиріння, вони набухають у шлунку і надають відчуття ситості.
Вітаміни: У висівках міститься велика кількість вітамінів групи В, мінеральних солей (калію, магнію, фосфору, заліза). Особливо важлива наявність в отрубях великої кількості клітковини. .
Застереження: Не варто давати маленьким дітям відрубай, адже їх грубий помел може утруднити травлення. При ряді захворювань, наприклад при загостренні виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки, вони протипоказані.

Цікаві факти
Чи знаєте ви, що...

* Корисні каші, зварені з трьох-чотирьох видів круп із додаванням зелені. Такі каші містять багато незамінних амінокислот, вітаміни груп В, F і D, мікроелементи: калій, магній, фтор, марганець тощо.

* Будь-яка каша чудово поєднується з молоком, вершками, нежирним домашнім сиром, бринзою, олією, грибами, квашеною капустою, зеленню, прянощами й горіхами, крім арахісу.

* Додатком до каші можуть бути курага, родзинки, інжир, топінамбур, сухофрукти, яблука, мед, помідори, баклажани, оливки. При цьому вона не втрачає своїх абсорбційних властивостей.

* Довготривала теплова обробка розчиняє магній у воді, тому страва може втратити корисні і смакові властивості.

* Найкраще варити каші без солі й молока, а додавати їх пізніше. Звичайну сіль краще замінити на морську, змішану з насінням льону. Каші, які важко перетравлюються, можна замочити на дві-три години або ж на цілу ніч і варити у тій же воді вранці.

Власний матеріал. www.ustymko.com