Контакти

Пн.-Сб. 9.00-20.00
(067) 671-16-51
(050) 132-41-14

РАННІЙ РОЗВИТОК ДИТИНИ. ЧАСТИНА ПЕРША: МЕТОДИКА ГЛЕНА ДОМАНА

Ще століття тому науково було доведено, що ефективність навчання і розвитку вища, коли мозок росте, і зменшується при припиненні цього процесу. В перші шість місяців після народження мозок досягає вже 50% свого дорослого потенціалу, до трьох років структури мозку сформовані на 70-80%, а до восьми – цей процес майже закінчується. Отож, цілком закономірно, що вік від народження дитини до 6-8 років - вирішальний для всього майбутнього розвитку людини. І саме тому науковці радять в перші роки життя приділяти розвитку дитини особливу увагу. 
Проте, така модна тенденція займатися раннім розвитком свого чада призвела і до негативних наслідків - переважна більшість батьків почала експериментувати над власними дітьми, випробовуючи на них усі відомі методики раннього розвитку і тягаючи власне маля по всіляким дитячим центрам. Цим сучасні «завжди заклопотані та цілодобовопрацюючі» дорослі намагаються компенсувати власну відсутність часу та уваги до найменших та найрідніших. Як наслідок, замість гармонійно та всебічно розвиненої дитини батьки отримуються маленьку беззахисну ходячу енциклопедію із цілою низкою комплексів, страхів та нервових зривів. То може не варто?
Метою даної статті є не переконати Вас, батьків, у правильності тієї чи іншої методики, а надати Вам інформацію, яка, сподіваємося, буде корисною при вихованні Вашого унікального малюка. Завжди пам’ятайте про те, що якщо Ви справді бажаєте, щоб Ваша дитина розвивалася гармонійно – прислуховуйтесь насамперед до її потреб, а не до власних амбіцій. Окрім того, ніхто не стверджує, що методики не можна поєднувати. Навпаки, розумно комбінуючи різні підходи та підлаштовуючись під настрій власного малюка, Ви розвиватимете дитину всесторонньо.
На даний час існує величезне різномаїття методів та підходів до раннього розвитку. У низці статей про методи раннього розвитку дитини ми розглянемо та охарактеризуємо лише найпопулярніші з них.

Про методику Глена Домана чули, напевно, багато батьків. Він розробив навіть не методику, а цілу систему навчання та заснував "Better Baby Institute" – "Інституту прискореного розвитку дитини". Глен Доман - наш сучасник, видатний американський лікар не погоджувався з думкою, що дитину читати та рахувати навчать аж у школі. Він запропонував починати цей процес уже з 3-ьох місяців! Можна й трохи пізніше (з 1,5-2 років), проте не пізніше 6.
Усі знання, отримані людством у ході еволюції, Глен Доман розділив на галузі та категорії. На спеціальних картках подаються зображення предметів-символів. Малюку щодня показують ці картки, супроводжуючи «урок» щораз ускладненими поясненнями. Результат – приголомшливий!
Отож, Глен Доман рекомендує пріоритет зорового досвіду над усіма іншими способами пізнання світу. Отож, з перших днів життя малюкам показують серії карток з різних галузей знань, починаючи від написаних слів (дитина вчиться читати), карток з крапками (це – математика) і закінчуючи зображенням рослин, тварин, великих людей, історичних подій, тощо (енциклопедичні знання). На думку автора, подібне випереджаюче навчання стимулює розвиток різних відділів мозку і завдяки цьому дитина розвивається набагато швидше за однолітків. Доман рекомендує показувати кожну картку, незалежно від того, що на ній зображено, по 1 - 2 секунди. Таким чином, на початку весь урок займає лише 5 - 10 секунд. Ви показуєте карточку і чітко вимовляєте слово, написане на ній. Протягом тижня працюємо з одними карточками, потім змінюємо їх іншими, ще пізніше комбінуємо старі уже відомі з новими. Згодом, коли уже всі картки таким чином будуть «пройдені», Доман пропонує доповнювати просту інформацію складнішою. Наприклад, якщо спочатку Ви лише називали тварину, то тепер розкажіть малюку, де тварина живе, чим харчується, що робить і так до безкінечності… Автор також розробив певні правила, яких слід дотримуватися, щоб досягти найкращих результатів.
Хоча книги Глена Домана миттєво захоплюють читача і відразу хочеться почати робити так, як там написано, система Домана, як і будь-яка методика, має свою слабку сторону. По-перше, вона дуже трудомістка і практично нездійсненна у тому обсязі, який пропонує автор. Результати, яких досягнув сам Доман справді приголомшливі, проте чи ставите Ви собі за мету виростити вундеркінда, а чи, можливо, створити сприятливе середовища для повноцінного емоційного та інтелектуального розвитку Вашої дитини. Система навчання за Доманом також вимагає присвятити левову частку часу дитини навчанню, не залишаючи можливості просто побігати та погратися. До речі, Доман є категоричним противником іграшок, вважаючи, що на них тільки витрачається дорогоцінний час. Але ж слід пам’ятати, що до 7-ми років основна діяльність кожної здорової та повноцінної дитини - це гра. Тому, все що від гри відрізняється, сприймається дуже важко і хворобливо. Тут, власне, слід поєднати методику з елементами гри, щоб малюк з активного учасника процесу навчання не перетворився на його об'єкт. Принцип раннього розвитку дитини насамперед полягає у вивченні через гру розмаїття світу. Саме граючись з малюком, простіше сприяти розвитку ерудиції, інтелекту, пам’яті, уваги, сприйняття та мислення, уяви, творчості, мовлення і допитливості. І найголовніше – тільки через гру можна навчити малюка отримувати задоволення від занять. Саме тоді заняття принесуть «здорову» користь, а результати порадують не лише Вас, а й самого малюка.
Варто пам’ятати, що кожна із методик випрацьовувалась роками, і жодна з них не дасть результатів, якщо не займатися із дитиною постійно, не відхиляючись від основних методів та принципів, а не в той час, коли це зручно саме Вам. І кожна з методик, звісно, має свої сильні та слабкі сторони.
Підсумовуючи, дуже хотілося б наголосити, що Ваша дитина – це не піддослідне зайча, а, перш за все, особистість, зі своїми власними думками та вподобаннями. Щось їй вдається краще, щось гірше, до чогось вона ставиться із захопленням, щось не сприймає взагалі. Тому, намагаючись зробити її кращою, розумнішою, інтелектуальнішою, не ставте перед собою мету «переплюнути» сусідського хлопчика чи знайому дівчинку. Ранній розвиток – це не перетворювання власної дитини на ходячий посібник чи енциклопедію, а насамперед створення сприятливого середовища для її повноцінного емоційного та інтелектуального розвитку.

Власний матеріал.  www.ustymko.com