Контакти

Пн.-Сб. 9.00-20.00
(067) 671-16-51
(050) 132-41-14

РАННІЙ РОЗВИТОК ДИТИНИ: ПУТІВНИК ДЛЯ ПОЧАТКІВЦІВ

Тема раннього розвитку дитини зараз у всіх на устах: мамусі, гуляючи, жваво її обговорюють, а журнали рясніють яскравими заголовками типу «Виростити вундеркінда – це просто!». Як не розгубитися серед різноманітних теорій та методик? У даній статті ми хочемо познайомити Вас з найбільш популярними та визнаними з них.
Знайомство з будь-якою методикою – це наче мандрівка в казку, адже тут Вам обіцяють, що в рік Ваша дитина зможе малювати як Рафаель, в два – читатиме класичні романи, а в три – писатиме і рахуватиме.
У житті все виглядає трохи складніше: Ви показуєте малюку картки зі словами, а він повзе в іншу сторону; Ви пропонуєте малювати фарбами, а дитя з плачем вимагає свою машинку; Ви дістаєте кубики з буквами та складами, а доця просить банячок і ложку постукати… Як бути? Прочитайте про різні підходи, але вибирайте те, що підходить саме Вам і Вашому малюку, те, що приноситиме йому радість. Адже, Ваша мета – не навчити дитину читати, писати і рахувати ще до першого класу, а розвивати і, перш за все, гратися з малечею, бо світ для них відкривається у грі.


Методика Глена Домана
Суть методики полягає в тому, що Ви показуєте дитинці карточки з малюнками і чітко вимовляєте, що там. Протягом тижня показуєте одні (наприклад, домашні тварини), згодом змінюєте. Малюк насправді швидко запам’ятовує слова і намагається повторити або ж вказує на предмет (тваринку), яку Ви просите показати. Справа в тому, що автор даної методики наполягає на тому, що навчити дитину читати і рахувати можна задовго до школи – найкраще починати з 3-ьох місяців – ви просто чіпляєте карточки біля ліжечка чи на стінах кімнати, де гуляєте з ним. Комплект карточок можна зробити самим або ж купити уже готові. Тематика малюнків – від тваринок і птахів до творів живопису та памяток архітектури. Вчитися рахувати автор пропонує за такою ж схемою – це набір карток з різною кількістю кружечків та цифрою, що позначає дану кількість.


Методика Сесіль Лупан
Сесіль Лупан – мама двох діток і послідовниця підходу Глена Домана. Основна ідея її методу полягає в тому, що, перш за все, батькам слід прислуховуватися до своєї власної дитини. У Домана більш чітко все розписано по віку середньостатистичних дітей, у Лупан ж - за виникнення інтересу, з урахуванням схильностей дітей. Сесіль Лупан більш тонко, більш індивідуально, підбирає методи навчання. У той же час, у своїй методиці С. Лупан приділяє велику увагу таким речам, як навчання плаванню новонароджених (за методикою Клер Тіммерманс). Вона склала цілі програми з навчання історії, географії, історії мистецтв і малювання, музики та інших галузей знань для малят та дошкільнят. Ті результати, яких вона досягла і ті способи, якими вона їх досягала, в приємній формі описані в її книзі "Повір у свою дитину '.


Кубики Зайцева
Відома розробка російського педагога Миколи Зайцева пропонує навчити дитину читати за допомогою спеціальних кубиків. Набір для читання складається із 60 кубиків, різних за кольором, розміром, і звучанням, який вони створюють. Це допомагає дітям не лише цікаво погратися, а й відчути різницю між голосними та приголосними, дзвінкими і глухими. Залізні – дзвенять і позначають дзвінкі, деревяні – шарудять і позначають глухі, золоті кубики – це голосні, вони «звучать» мелодійно. Також в комплект входить спеціальна таблиця, на якій прописані ті ж склади, лише у площині. Мама спеціальною паличкою показує слово по складах на таблиці, а малюк шукає ті ж склади і формує слова, ставлячи кубики на спеціальну поличку.


Методика Марії Гмошинської
Цей підхід, мабуть, один з найяскравіших методів раннього розвитку, адже автор пропонує для своїх занять лише фарби, великі аркуші паперу та світле приміщення. Техніка малювання - пальці, долоньки. Малюк може працювати як правою, так і лівою рукою, не потрібно наполягати на правій. Європейська практика показує, що починати залучати маля до прекрасного слід з 6 місяців (можна пізніше, але не раніше, тому що раніше дитина ще не готова фізично). Подібні заняття передбачають фізичну можливість сидіння, а також яскраво проявляється тяга до пізнання навколишнього світу. Пальчикові маніпуляції ще й сприяють розвитку мовлення та психіки, а робота з фарбами позитивно впливає на сприйняття кольору і пам'ять малюка. Пріоритетом занять малюванням повинно бути бажання гармонійного розвитку дитини та цікавого пізнання, а не бажання виростити художника.


Методика Марії Монтессорі
Девіз педагогіки Монтессорі – "Допоможи мені це зробити самому". Дана методика була створена ще в ХІХ столітті в Італії і названа на честь її засновниці - великого педагога і доктора медицини Марії Монтессорі. Основна ідея методу – максимально самостійний розвиток дитини в спеціально створеному середовищі; основний принцип - спонукати дитину до самовиховання і самонавчання, а також до саморозвитку. У цьому й полягає основна відмінність методики Монтессорі від інших методик раннього розвитку. Дитина з самого народження сприймається як особистість з величезним потенціалом для саморозвитку, а завдання дорослих спостерігати за малюком і коригувати його самонавчання. Матеріали для розвитку малюка – найрізноманітніші: звичайні ложки, коробки, шнурівки, різні за фактурою тканини та матеріали, рамки-вкладки та багато іншого, що можна створити власними руками. Усе це має на меті розвивати тактильні відчуття, дрібну моторику та кмітливість.


Методика Нікітіних
Російські педагоги-новатори Олена та Борис Нікітіни вважають, що основні знання малюку треба дати ще до трьох років, проте обов’язково у формі гри і в співпраці «дитина-батьки». Основним матеріалом методики автори розробили унікум – забавка, створена розвивати логіку, мислення та посидючість. Дуже важливо батькам пам’ятати, що займатися потрібно разом з дитиною, адже без Вашої допомоги малюку не впоратися. Здебільшого ігри представлені у вигляді головоломок на розпізнавання і добудову образів, тобто, на розвиток логічного та образного мислення. Ігри мають характерні особливості: кожна гра – це набір завдань, які дитина вирішує за допомогою кубиків, цеглинок, квадратів з картону або пластику, деталей з конструктора-механіка.

На жаль, у даній статті ми не маємо змоги розглянути всі існуючі методики та підходи, проте хотілося ознайомити Вас хоча б з найбільш поширеними. Підсумовуючи, хотілося б наголосити, що кожна дитина – це особистість, зі своїми думками та поглядами, захопленнями та талантами. Щось їй вдається краще, щось гірше, проте її гармонійний розвиток повністю залежить від Вас, батьків, Вашої любові, уваги та турботи.

 

Власний матеріал.  www.ustymko.com