Контакти

Пн.-Сб. 9.00-20.00
(067) 671-16-51
(050) 132-41-14

РОСТЕМО І НАБИРАЄМО ВАГУ.
Оцінка фізичного розвитку дитини до 3-ьох років.


Оцінка фізичного розвитку проводиться при кожному обов’язковому медичному огляді дитини віком до 3 років. Для цього медична сестра вимірює довжину тіла (зріст), масу тіла, та обвід голови дитини. Отримані дані наносяться на відповідні графіки фізичного розвитку, котрі заповнюються окремо для хлопчиків та дівчаток. Графіки фізичного розвитку дають можливість побачити тенденцію фізичного розвитку дитини за період часу та виявити проблеми фізичного розвитку.
У переважній більшості випадки незначні відхилення від стандартних темпів збільшення маси тіла та довжини/зросту не свідчать про порушення у стані здоров’я дитини, проте вимагають ретельного аналізу ситуації.
У кожної дитини повинен бути свій графік, за яким здійснюється оцінка фізичного розвитку. Адекватне медичне спостереження проводиться з урахуванням результатів графіку. Слід памятати, що для дівчаток та хлопчиків графіки фізичного розвитку різні.
Темпи збільшення маси і зростання на 1-му році життя дуже високі. Протягом 1-го місяця довжина тіла дитини збільшується на 3 см, а маса – в середньому на 600 г. Фактично приріст маси на 1-му місяці життя більш високий, якщо врахувати, що в пологовому будинку дитина втратила 200 – 400 г і має потім відновити цю втрату. Варто наголосити, що ми говоримо про середньостатистичне збільшення маси та росту, тому ці дані можуть несуттєво коливатися.
На 2-м і 3-му місяці життя діти додають у масі приблизно по 800 г і зріст їх збільшується на 2,5 – 3 см на місяць. До 5 міс. маса зазвичай подвоюється, а ближче до року – потроюється. Протягом 1-го року довжина тіла дитини збільшується в середньому на 25 см. Маса дитини, інтенсивність її росту певною мірою залежать від стану здоров’я малюка, а також і з характером харчування, точніше, з тим, чи відповідає харчування потребам дитини.
У здорової дитини недостатня прибавка маси свідчить про голодування, кількісне чи якісне (недоотримання якого-не будь з продуктів), а надлишковий приріст – про перегодовування. Тому треба систематично контролювати приріст маси дитини в дитячій консультації. При хорошому розвитку дитини робити це треба щомісяця, при недостатній прибавці маси, а також у випадках переведення на змішане або штучне вигодовування – кожні 10 днів.

Нижче наведемо графіки маси тіла та графіки довжини тіла (зросту) дитини від народження до 5-ти років, а також рекомендації щодо їх інтерпретації.

Дівчатка:

Маса тіла (від народження до 2-х років)



Довжина тіла (зріст) від народження до 2-х років



Маса тіла (від 2 до 5 років)

 

Зріст від 2 до 5 років



Хлопчики:

Маса тіла (від народження до 2-х років)



Довжина тіла (зріст) від народження до 2-х років



Маса тіла (від 2 до 5 років)

 

Зріст від 2 до 5 років



Інтерпретація динаміки графіків фізичного розвитку дитини
Для визначення динаміки фізичного розвитку дитини слід проаналізувати динаміку показників фізичного розвитку, які нанесені на графік за результатами декількох оглядів. Динаміка може вказувати на гарний та сталий фізичний розвиток дитини, або на те, що дитина має ризик виникнення проблем і її слід оглянути повторно.

«В нормі» графік фізичного розвитку дитини:

- буде проходити паралельно медіані (лінія 0) та лініям стандартних відхилень. Більшість дітей розвивається «за графіком», який проходить по лінії СВ або між ними, але більш-менш паралельно медіані; 
- може проходити під або над медіаною.
Ситуації, які можуть вказувати на проблему або наявність ризику:
- крива фізичного розвитку дитини перетинає лінію стандартного відхилення;
- у графіку фізичного розвитку дитини спостерігається різкий підйом або зниження;
- відсутність позитивної динаміки графіку фізичного розвитку дитини (маса або зріст дитини не збільшується).

Оцінка вищезазначених випадків залежить від того, коли почалися зміни у динаміці кривих фізичного розвитку дитини та який їх напрямок. Наприклад, якщо дитина хворіла та втратила масу, швидкий приріст маси (демонструється різким підйомом на графіку) може бути позитивною ознакою того, що дитина «наздогнала в розвитку».
В будь-якому разі слід пам'ятати, що оцінка та інтерпретація показників фізичного розвитку дитини обов’язково здійснюється в динаміці.

Власний матеріал. www.ustymko.com