Контакти

Пн.-Сб. 9.00-20.00
(067) 671-16-51
(050) 132-41-14

ПРАВИЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ ВАГІТНИХ ЖІНОК

Правильне харчування вагітних жінок – це одна з найважливіших проблем сучасного акушерства. Вже давно розроблені рекомендації з цього питання, написано багато статей та досліджень, але, на жаль, мінімальна кількість жінок дотримується порад в повному об’ємі. Це зумовлено різними чинниками, починаючи від банального незнання та небажання знати і закінчуючи темпами життя сучасної енергійної працюючої вагітної жінки. Метою даної статті є нагадати Вам та систематизувати Ваші знання про раціональне харчування, яке в свою чергу допоможе виносити та народити здорове малятко.

Перш за все, слід пам’ятати, що щоденний раціон вагітної жінки повинен містити білки, жири і вуглеводи в певній пропорції, адже зростаючий зародок має потребу в усіх цих поживних речовинах. Білки, які необхідні для побудови тканин плоду, у великій кількості містяться в молоці, м’ясі, яйцях, хлібі. Незамінним джерелом енергії є вуглеводи і жири. Вуглеводи містяться в хлібі, картоплі, цукрі, фруктах; жири – у вершковому і рослинну олію, м’ясі та ін. Вітаміни містяться в багатьох продуктах рослинного і тваринного походження: у молоці, м’ясі, яйцях, овочах, фруктах. Організм вагітної жінки має потребу у великій кількості також мінеральні солі (фосфор, кальцій та інші), які підуть на побудову скелета плоду. Ці речовини містяться у великій кількості в овочах, фруктах і молоці. Таким чином для забезпечення потреб як жінки, так і плоду їжа вагітної має містити в достатній кількості продукти тваринного і рослинного походження.

Слід, мабуть, нагадати, що раціональне харчування вагітної жінки не має нічого спільного з тим, щоб їсти за двох або, навпаки, недоїдати. Переїдаючи, майбутня мама створює сприятливі умови для виникнення різного роду проблем – зайві кілограми (яких так важко позбутися після пологів), надто велике дитя (вагою більше 4-х кг), якому складніше народитися. Інша крайність – недоїдання – також шкідлива для здоров´я як мами, так і малюка, адже більшість дієт – незбалансовані, а значить, не можуть забезпечити надходження достатньої кількості всіх необхідних для нормального розвитку і зростання дитини речовин.

Раціональне ж харчування вагітної жінки базується на врахуванні періоду вагітності, рівня її фізичного розвитку і характеру трудової діяльності. В першій половині вагітності, особливо у першому триместрі, харчування вагітної не повинно суттєво відрізнятися від її попереднього харчування. Воно повинно бути якісним, а не кількісним. За принципом «трошки, але доброго». У першій половині вагітності показано чотириразове харчування. Вагітній після прийому їжі не слід відпочивати лежачи. Відпочинок повинен бути доволі активним, якщо немає якихось протипоказань. Останній раз приймати їжу слід за 2 – 3 години до сну.

У другій половині вагітності слід перейти на 5 – 6-разове харчування. При цьому їжа в денний час (сніданок, обід, полуденок) повинна містити більшу частину добового раціону, а вечеря, як і в першій половині вагітності, не перевищувати 10% добового раціону.

Склад харчування.

Повноцінний внутрішньоутробний розвиток маленької людини потребує утворення мільярдів клітин, а основним матеріалом для побудови клітини є білок. Отож, майбутній мамі необхідна їжа з раціональним вмістом білків рослинного та тваринного походження. Цінність білків тваринного походження (м'ясо, риба, яйця, молоко і молочні продукти) полягає в тому, що вони містять всі необхідні для людського організму і незамінні для вагітної жінки та плоду, що розвивається, амінокислоти. Основна кількість білка в організм вагітних надходить з молоком і молочними продуктами (негострий сир, йогурт, домашній сир) і доповнюється білками м'яса та риби, а також білками, які містяться в яйцях. Білки ж рослинного походження, що надходять в організм з хлібо-булочними та макаронними виробами, крупами та бобовими хоча й поступаються поживною цінністю білкам тваринного походження, але містять інші важливі компоненти: вуглеводи, вітаміни групи В, мінеральні речовини та клітковину. Раціональним є таке співвідношення білків – 60% тваринного і 40% рослинного походження. Варто також пам’ятати про належну термічну обробку продуктів – особливо, риби та м’яса.

Жир в харчуванні вагітної повинен бути лише якісним. З тваринних жирів корисно використовувати молочні жири — вершки, сметану, вершкове масло, а з рослинних — соняшникову, кукурудзяну, оливкову та соєву олію. Щоб жири не втрачали своїх цінних властивостей, їх потрібно споживати в натуральному вигляді. Салат з рослинною олією або бутерброд з вершковим маслом можна їсти щодня, а от приховані жири (ковбасу, соуси для м'яса, здобу) бажано їсти в обмеженій кількості. В останньому триместрі вагітності жінці необхідно більше жирів, ніж у перших двох.

Вуглеводи є джерелом енергії і також відіграють важливу роль в багатьох структурних утвореннях організму. Бажано більше їсти сирих фруктів та овочів, а також не зловживати смаженим, тушеним у жирі, копченим і, без сумніву, потрібно обмежитися у споживанні спецій.

Щоденна потреба вагітної жінки в рідині складає близько 2-2,5 літрів. Значна частина цієї норми міститься в харчових продуктах, тому, при різноманітному харчуванні, на частку рідини в чистому вигляді доводиться не більше 1,2 літри (включаючи воду, чай, соки, компоти, зупку). Слід також нагадати про вживання солі. Вагітним корисна дієта з низьким вмістом солі. Це запобігає розвитку набряків і має велике значення для нормального протікання пологів. Кількість солі за 1 місяць до пологів повинна бути обмежена до 6-8 грамів на добу.

Вагітній жінці при правильній організації харчування не потрібно значного збільшення калорійності. В середньому вважається, що в першому триместрі їй щоденно потрібно додатково не більше 50-100 ккал, в другому триместрі потрібно додати ще 200-300 ккал/день, а в третьому триместрі збільшити їх кількість ще на 300-400 ккал/день. Вагітній жінці з підвищеною вагою варто стримуватися від підвищення калорійності харчування. Проте, це питання повинне вирішуватися виключно в індивідуальному порядку за порадами Вашого лікаря.

Ще одна дуже хороша порада від дієтологів. Вони рекомендують споживати тільки ті продукти, які характерні для місцевості, де виросла жінка, для тієї національності і сім´ї, до якої вона належить, і виключати всі екзотичні продукти. Це один з принципів загальної екології живлення.

Зразковий перелік продуктів на день для другого-третього триместру.

риба - 200 г
м'ясо – 100-110 г
сир нежирний – 200-250 г
молоко 1,5% жирності - 300 мл
сметана - 20 г
масло вершкове - 10-15 г
олія рослинна - 20 г
яйце - 1 шт.
цукор - 30 г
хліб житній – 100-150 г
пшеничний з висівками - 100 г
крупа гречана - 50 г
картопля 150-180 г
капуста - 100 г
буряк - 100 г
цибуля - 35 г
томати, огірки та інші овочі - 250 г
фрукти і ягоди - не менш 300 г
родзинки, курага або інжир - 100 р.

Список небажаних та шкідливих продуктів для вагітних.

- У раціон вагітної в жодному випадку не повинні входити: алкоголь, тютюн, наркотики, а також ліки (окрім тих, що призначені спостерігаючим лікарем). Майбутня мама повинна пам’ятати, що будь-які ліки, від банального анальгіну до антибіотиків, чужорідні і токсичні для організму, що росте. Тому, без крайньої необхідності, не приймайте ніяких лікарських препаратів. Але якщо така необхідність раптом виникне, то ви повинні порадитися зі своїм гінекологом і уважно прочитати анотацію.

- Яйця – це незамінне природне джерело повноцінного білка, ідеально збалансованого за змістом амінокислот. Проте в сирому і недовареному вигляді цей продукт може містити палички сальмонелли. Тому яйця повинні бути звареними «в круту».

- Непастеризовані сири (Брі, Камамбер) і сире молоко можуть бути джерелом лістерій – це мікроорганізми, що шкодять плоду.

- Солодощі та цукор – це джерело даремних калорій. Надлишок вуглеводів в дієті порушує обмін кальцію. Цукрові замінники – природна фруктоза і синтетичний ксиліт і сорбіт не менш калорійні.

- Газовані напої, що містять фарбники тартразин і азорубін (Е102 і Е122 відповідно).

- Бажано виключити з раціону соуси і приправи, чорний чай і каву.

Підсумовуючи, хотілося б сказати, що вагітній жінці не варто різко змінювати свої харчові звички (звичайно, якщо вони є здоровими та раціональними) чи намагатися з’їсти «всього побільше» з метою отримання якомога більше корисного. Також не варто слухатись випадкових порад знайомих стосовно якихось нетрадиційних способів харчування (чи то салат з кульбабок чи ще якісь супер нововведення). Старайтесь, радше, прислухатися до свого організму, до фахових рекомендацій Вашого лікаря та до власного здорового глузду!!! І нехай мама та малятко будуть здоровими!

 

Власний матеріал. www.ustymko.com